Brug af håndholdt mobil under kørsel

Må jeg tage mobilen, når min kæreste ringer? Må jeg tage et billede af den flotte udsigt, når jeg kører over Storebæltsbroen? Må jeg ændre på GPS’ens rute, når jeg er på vejen?

Uopmærksomhed er af myndighederne vurderet til at være en afgørende faktor i en tredjedel af alle trafikulykker. Dette har betydet, at man i færdselslovens har gjort håndholdte apparater ulovlige at benytte, mens man kører et køretøj.

Ifølge færdselslovens § 55a må man ikke benytte sig af håndholdt teleudstyr og andre håndholdte kommunikationsapparater under kørslen som fører af køretøjet. Men hvad betyder det egentligt?

Hvad betyder køretøjer?

Køretøjer er ikke kun biler og lastbiler – man skal også være opmærksom på reglen, hvis man cykler, kører på knallert, motorcykel, el-løbehjul og lignende.

Hvilke apparater er omfattet?

Teleudstyr og kommunikationsapparater omfatter udover en mobil blandt andet også tablets, GPS’er, computere, smart-watches og hvad end teknologien kan finde på fremadrettet af kommunikationsgadgets. Hvis du kan kommunikere gennem apparatet, så må du ikke benytte dette under kørslen!

Hvad er ”benyttelse”?

Forbuddet omfatter enhver benyttelse af det håndholdte apparat herunder blandt andet modtagelse og foretagelse af opkald, modtagelse og foretagelse af SMS eller MMS, brug af internettet til f.eks. at læse mails, og brug af kamera til at tage billeder eller video.

Så hvis man under køreturen lige tænker ”Hvad er klokken mon blevet?”, så lad vær med at tage mobilen i hånden for at se på uret på displayet – for så benytter du mobilen, hvilket er ulovligt!

Modsætningsvist kan du ikke blive straffet for at kigge på dit smartwatch for at se klokken, for her har du ikke behov for at benytte apparatet.

Selvom mobilen er slukket, og du kun lige skal have den ned i tasken, så er det benyttelse. Så du kan ikke slippe ud af straffen med den begrundelse, at du hverken har modtaget et opkald eller en SMS eller lignende.

Krav om fysisk benyttelse

Det er kun håndholdt benyttelse, der er forbudt. Det vil sige, at hvis du kan bruge stemmeaktiveringen, et headset eller køretøjets egne knapper til at starte og slutte opkaldet, så er der ingen problemer. For så benytter du ikke apparatet fysisk.

Hvis din mobil er fastgjort til en holder i køretøjet, så er man også uden for lovens anvendelsesområde.

Dog skal man være opmærksom på, at hvis man på grund af uopmærksomhed ved brug af den håndfri benyttelse af mobilen slingrer mellem vejbaner eller lignende stadig man blive straffet efter færdselslovens generelle bestemmelser om agtpågivenhed og hensynsfuld kørsel. Så selvom man følger reglerne for håndholdte apparater, så skal man stadig gøre det på en måde, hvor man er opmærksom på trafikken.

Hvad så, hvis jeg sidder i kø og egentlig ikke kører?

Det er under hele kørslen, at man ikke må benytte apparatet – så også hvis man sidder i kø på motorvejen eller holder og venter på grønt lys.

Hvis man vil benytte apparatet fysisk, skal man altså holde ind til siden og slukke bilen, før det er lovligt.

Hvad er straffen?

Hvis man nu alligevel skulle komme til at tage mobilen, mens man venter for rødt lys, så koster dette et klip i kørekortet og en bøde på 1.500 kr.

Førere af cykler, knallerter og el-løbehjul slipper for klippet, men skal stadig betale bøden.

Af advokatfuldmægtig Mette Tarp Pedersen